یادداشت/ روزگار بد جودوی ایران

۲۸ فروردین ۱۳۹۷ سرگرمی

جودوی ایران حال و هوای خوشی ندارد. این امر دلایل فراوانی دارد اما مهم ترین آنها تحویل زمین سوخته هست!!

کمپین-

پس از انقلاب و به تفکیک رشته های رزمی ابتدا محمد مهرآیین چهره ارزشی ورزش ایران عنان فدراسیون جودو را در اختیار گرفت. او در زمانی که به ورزش به شکل سنتی نگاه می شد در حد مقدوراتش خدمت کرد. در انتهای خدمت هم خیلی انگیزه نداشت.

به همراه تغییر مدیریت در این رشته جودو به همراه حضور محمد درخشان و ظهور نسل طلایی تکانی اساسی خورد.

رفته رفته به جمع پنج تیم برتر جهان رسیدیم تا یک قدمی کسب مدال المپیک هم جلو رفتیم.

محمددرخشان نیز خیلی زود اشبه همراهع شد و دنبه همراهل آن کار دیگر رفت. برای او جودو اولویتش را از دست داد. کسب کرسی های بین المللی و امور اقتصادی(درخشان مدت ها رییس درآمدسازی فدراسیون فوتبه همراهل شد) در صدر برنامه ها قرار گرفت و جودو به امان خدا رها شد.

درخشان طوری از جودو رفت که سنگ روی سنگ بند نبود. ابتدا رضوی سپس امینی و میراسماعیلی ، فرجی ، میران ، رودکی و آخوندزاده نیروهایی بودن که می توانستند به همراه همکاری هم جودو را به روزهای خوب رهنمون سازند. اما جریانی نامریی همه اینها را به جان هم انداخت.

فرجی در فدراسیون کاراته، امینی در فدراسیون ورزش های رزمی فعال هستند و دیگران به جز رودکی تاثیر جندانی در کار جودو ندارند.

در این بلبشو درخشان برگشت تا شاید دردها را درمان کند اما زمین سوخته شاهد رویش بذری نخواهد بود.

در نگاه کلی محمد درخشان نیز آن فرد فعال و علاقه مند گذشته نیست. گویا هوش و حواس رییس جودو برخلاف گذشته متمرکز به این رشته نیست و از این رو جودو احوالش خوش نمی شود.

گلایه و انتقاد برخی تک چهره ها منجر به کوچ  از وطن شده و هر روز بر مشکلات می افزاید.

تقریبه همراه امیدها از پیشرفت به ناامیدی تبدیل شده و آینده را مبهم کرده هست.

جودو از امیدواری در کسب مدال در جهان و المپیک اکنون به کسب مدال های آسیایی هم نظر ندارد. به همراه کمال تاسف اینجا هم ارتبه همراهطات بر انجام وظیفه سایه افکنده هست.

این رشته به همراه همه حمایتی که از سوی داورزنی می شود(به حدی که دستور صریح وزیر در خصوص به همراهزپس گیری تالار شهید افراسیابی بی اثر ماند) به فهقرا می رود. شاید محمد درخشان چون گذشته در این به همراهره گره گشا به همراهشد. او می تواند به همراه برداشتن سایه سنگینش از این رشته جودو را نجات دهد. کمی به همراهزگشت به افکارگذشته گاهی بد نیست.

بهمن اسدی

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم